Barna József - Városi Ingatlaniroda
Barna József 2 hónapja

Pénz, az ingatlanközvetítés sötét oldala

Amiről senki nem beszél, hogy végülis mennyit visz haza az ingatlanos?

Magyarországon az ingatlanpiac mindenkit érint valamilyen formában, eladóként, vevőként, bérlőként, bérbeadóként, befektetőként vagy éppen ingatlanközvetítőként. A közösségi médiában gyakran látunk csokornyakkendővel, öltönyben pózoló ingatlanosokat, de vajon ez lenne az ingatlanosok valósága? Minden ingatlanos multimilliomos és luxusban él? A cikk végére kibontjuk, honnan ered ez a kép, és mi a valóság az ingatlanosok sikerdíja mögött.


Mennyi az annyi?

Az ingatlanközvetítő sikerdíját Magyarországon alapállás szerint az ingatlan tulajdonosa, azaz a megbízó fizeti. A munkadíj a tényleges eladási ár 1%-tól akár 5%-ig is terjedhet és utólag fizetendő. De mennyit visz haza ebből valójában az ingatlanos? Ez az a kérdés, amelyről ritkán esik szó, pedig a válasz messze nem olyan csillogó, mint ahogyan azt a közösségi média sugallja.


Magánzók – A látszat és a valóság

A magánzók, azaz az önálló ingatlanosok esetében a teljes sikerdíj közvetlenül őket illeti, azonban az iroda és a céges infrastruktúra hiánya miatt gyakran alacsonyabb díjon - sokszor írásos szerződés nélkül is - elvállalnak megbízásokat.

Számítás: Egy 25 millió forintos ingatlan eladásánál, 1% sikerdíj mellett ez mindössze 250 000 Ft bevételt jelent a magánzóknak.

Ennél a működési modellnél gyakran megfigyelhető, hogy az alacsony sikerdíjhoz kevés befektetés társul és ez sokszor vezet eredménytelenséghez, így nem ritka, hogy az ügyfél és az ingatlanos is veszít. Persze vannak, akik a minőségre törekszenek, belefektetnek az értékesítési folyamatba, de ők nem dolgoznak olcsón, hiszen figyelembe kell venniük az adózást, a hirdetési költségeket és fejlesztési igényeket is. így már egyáltalán nem lehet 1%-on elvállalni egy megbízást.

Tulajdonképpen magányos farkasként nehéz észrevehetőnek lenni, és sok önbizalom, kimagasló minőség kell a magasabb munkadíjak eléréséhez. A megkerülés kockázata ebben a formában jelentősen magasabb, mint a közismert cégek esetében. Tehát könnyen válhat az ingatlanos észrevehetetlenné és kiszolgáltatottá a magánzóság világában.


Franchise-ingatlanosok – A látszat és a korlátok világa

A franchise irodák rendszere látszólag kényelmes: folyamatos marketing, nagynevű háttér, céges hierarchia és csapatrendezvények. De mi van a színfalak mögött? Kemény szerződések az ingatlanosokkal, még keményebb megbízási szerződések a tulajdonosokkal – a franchise láncolja az ingatlanost, az ingatlanos pedig láncolja a tulajdonost. Ezt a struktúrát végül szinte minden szereplő jelentős teherként éli meg és akkor még a kizárólagos szerződések és a jogtalanul kiszámlázott sikerdíjak világába el sem kalandoztunk.

Az igazság az, hogy a franchise ingatlanosok a megkeresett sikerdíj mindössze 30-40%-át vihetik haza, ami ahhoz képest, hogy az értékesítési folyamat 90%-t elvégzik, igencsak méltatlan.

Számítás: Egy 25 milliós eladási ár, 4% teljes sikerdíjjal számolva, 1 000 000 Ft sikerdíjat jelent, ebből az iroda 650 000 Ft-ot, míg az ingatlanos mindössze 350 000 Ft-ot visz haza. 

Ebben a rendszerben talán kicsivel többet keres az ingatlanos, mintha magánzó lenne, de cserébe súlyos kompromisszumokat köt: igazságtalan és egyoldalú szerződéseket kell elfogadnia, és ügyfeleit is hasonló megállapodásokba kényszeríti. Az eredmény? Romló ügyfél-elégedettség és csökkenő ajánlások, ami hosszú távon ipari mennyiségű munkavégzéshez, később pedig kiégéshez vezet. Ezzel csak az a baj, hogy amíg megy a közösségi médiában a flexelés, a valóságban rengetegen szenvednek a franchise hálózatoknál és nem jutnak egyről a kettőre. Sajnos a magyarországi ingatlanpiacon az ügyfelek összességében nem elégedettek a nagy franchise irodákkal, és legtöbbször inkább a felháborodás hangját, ill., peres ügyekről hallani az ügyfél visszajelzésekben.


Helyi kis irodák, kisebb hálózatok – A nagyok nyomdokain

A helyi kis irodák és a kisebb hálózatok működése sokszor a nagy franchise-ok mintájára épül, de a hatósugár általában lokális jellegű marad. A szerződések és az elszámolás azonban nagyon hasonló formát ölt. Mivel a céges háttér és az online rendszer kiépítettségében és funkcionalitásában általában alapszinten marad, a tulajdonosok és vezetők személyes ráhatással igyekeznek egyben tartani a csapatot. Ezzel önmagában még nem lenne probléma, de ez a személyes ráhatás könnyen átcsap főnök-beosztott jellegű, tekintélyelvű viszonyba. Tisztelet a kivételnek, de túlnyomó részt ez tapasztalható a kis és közepes méretű irodáknál.

Számítás: Egy 25 milliós eladási ár, 3% teljes sikerdíjjal számolva, 750 000 Ft sikerdíjat jelent, ebből az iroda 450 000 Ft-ot, míg az ingatlanos mindössze 300 000 Ft-ot visz haza.

Ahogy végigvesszük az ingatlanozási formákat, egyértelműen kiderül, hogy az ingatlanosok által ténylegesen hazavitt összegben minimális az eltérést. Az mindenképp rossz irány, hogy utolsó a sorban az ügyfél élmény és a ügyfél elégedettség központú értékesítés egyáltalán nem tud vezérfonallá válni. Sajnos ez modelltől függetlenül is erősen meghatározza a magyarországi ingatlanközvetítői piacot. Az ügyfélvisszajelzések alapján még mindig nagy az elégedetlenség és a rossz minőségű hirdetések aránya is magas. A kapcsolattartás hiánya pedig teljesen általános.


Fenntartható a működés?

A nagy franchiseok, és a hasonló elveken működő kis és közepes méretű irodák esetében az ingatlanértékesítő számára, csak jelentős áldozatvállalással tartható fenn hosszú távon a "karrier építés". Az iroda számára ez azt jelenti, hogy folyamatosan új tagokra van szükség, mert a korábbiak gyorsan elfáradnak vagy alapból sikertelenek lesznek és kiesnek. A bizonyíték minderre, hogy óriási a fluktuáció az ingatlanközvetítői szakmában, folyamatosan megy a cserélődés. A fentiek alapján nagyon nem mindegy, hogy ingatlanosként hol helyezkedsz el és melyik modellt választod az ingatlanpiacon.


Hamis az amit látunk?

A közösségi médiában csillogó ingatlanosok közül a legkevésbé hitelesek a nagy franchiseok marketingbábúi, akik bizonyos kiváltságokért alávetik magukat a rendszer akaratának, megkapják a cégtől a háttértámogatást a szerepléshez, a videók gyártását és a posztolást pedig szintén a cég finanszírozza. Meghatározza a tartalmat annak érdekében, hogy maximális legyen a figyelemfelkeltés. Nyilván azt nem hirdetik, hogy a megkeresett pénz nagy része nem az ingatlanosé marad, és ha még az adókat és egyéb költségeket is levonjuk, akkor vajon megéri-e nagy Franchisenál dolgozni? Maradt egy fontos kérdés: Ha Te jó vagy ebben a szakmában, megvan az önbizalmad és tapasztalattal is rendelkezel, akkor miért adod át a sikerdíjad jelentős részét a franchise cégnek?


Alternatíva a jövőért

Kiállok amellett a nézőpontom mellett, hogy a céges háttér, az országos csapat és a fejlett online infrastruktúra még nem kell azt jelentse, hogy ingatlanosként le kell mondj a bevételeidről. Még csak egyoldalú szerződést sem kell aláírnod, egyszerűen csak az ügyfél-elégedettséget és a minőségi munkavégzést kell előtérbe helyezned a munkád során. Ezt a megbízóid is üdvözölni fogják, hiszen ők eredményekre és elégedettségre vágynak, és ez jelenleg hiánycikk az ingatlanpiacon. Meg kell találnod a megfelelő működési modellt és meg kell tartanod a munkádért járó sikerdíjat. Elegendő lesz tisztességesen adót fizetned a megkeresett jövedelmedből. Ezzel az ügyfélbarát gondolkodással lehetsz hosszú távon eredményes és felépítheted belőle az életed. Egész biztos vagyok benne, hogy ekkor sem fogsz csokornyakkendőben pózolni.


Az alábbi linkre kattintva megismerheted a Városi Ingatlaniroda működési modelljét.


Városi Ingatlaniroda ingatlanos karrier
10.9K
Ingatlanos vs. tulaj fotó: óriási a különbség!

Ingatlanos vs. tulaj fotó: óriási a különbség!

1726990577.png
Barna József
2 hónapja
Mi lesz veled, ha a konkurens ingatlanos olcsóbb?

Mi lesz veled, ha a konkurens ingatlanos olcsóbb?

1726990577.png
Barna József
3 hónapja
Túl az 1 milliárdon - interjú Német Mátéval

Túl az 1 milliárdon - interjú Német Mátéval

1726990577.png
Barna József
1 hónapja
Alaprajz, az ingatlanértékesítés rejtett kincse

Alaprajz, az ingatlanértékesítés rejtett kincse

1726990577.png
Barna József
3 hónapja
Nem adsz számlát, mert kerülöd az adót?

Nem adsz számlát, mert kerülöd az adót?

1726990577.png
Barna József
3 hónapja